10 rad při koupi štěněte

obrázek

1. Když chcete kupovat štěně tak především doporučujeme zakoupit štěně s průkazem původu (PP). Vyhledejte si na internetu stránky chovatelských stanic (CHS), které jsou doporučeny oficiálními kluby daného plemene. Proč si raději nevybírat štěně mimo CHS, například od člověka který postává u nákupního centra nebo od někoho, kdo Vám nechce umožnit prohlídku místa kde štěnata žila doposud se budeme věnovat v jednom z našich dalších článků.

2. Při výběru štěněte nejednejte unáhleně, ověřte si reference na vybranou CHS, snaže se zjistit informace o rodičích daného vrhu.

3. Nezachraňujte ze soucitu štěňata s pochybným původem, nekupujte levné štěně s vidinou úspory. I mezi chovateli, kteří mají psy s PP, se najdou lidi, kteří chovají psy pouze na byznys.

4. Někdy si pořízení psa žádá delší čas a trpělivost. Než najdete štěně které Vám bude vyhovovat, může to chvíli trvat. Vyplatí se počkat na zdravého, vyrovnaného a dobře socializovaného jedince.

5. I když Vám PP nezaručí stoprocentní zdraví, přece jen máte záruku, že rodiče byli uchovněni (jejich vzhled odpovídá standardu plemene). U některých plemen jsou mezi podmínkami uchovnění i zdravotní a povahové testy a je vhodné se chovatelů na tyto testy zeptat.

6. Je vhodné, když štěňata navštívíte ještě před samotnou koupí. Určitě se přitom naskytne příležitost pozorovat malé pejsky. Měli by působit důvěřivě, hravě a měli by mít k dispozici vhodné hračky. Nechte si ukázat také matku vrhu a její zdravotní atesty.

7. Pokud vám chovatel klade spoustu otázek, je to dobré znamení. Chce vědět, ke komu se jeho odchovy dostanou.

8. Štěňata by měla být předána novému majiteli odčervena a očkována.

9. Při koupi štěněte dostanete kupní smlouvu a spoustu rad, jak pejska vychovávat, jak a čím krmit a taky jak o něj správně pečovat. Někdy Vám mohou přibalit s sebou i krmení, na které byl pejsek zvyklý, možná i hračku nebo dečku, aby se v novém domově cítil dobře.

10. Většina dobrých chovatelů je i po odchodu štěňat ochotna novým majitelům při případných problémech poradit. Určitě budou také rádi sledovat další růst a vývoj svých chráněnců a budou mít zájem o setkání v budoucnu.

Zdroj: mentalfloss.com, muj-pes.cz